Hokejisté Vervy se učili předcházet krizovým situacím

Extraligoví mistři, hokejisté HC Verva Litvínov, se ve středu odpoledne sjeli do areálu polygonu společnosti Autodrom Most. Pod vedením zkušeného instruktora Antonína Jelínka, bývalého okruhového formulového závodníka, absolvovali kurz bezpečné jízdy.

„Cílem kurzu je naučit řidiče řešit krizové situace za volantem. Kluci si ve svých vozech vyzkoušeli zvládání nedotočivého smyku v obou směrech, vyhýbání se překážkám při jízdě po povrchu s nízkou přilnavostí či brzdění na mokrém asfaltu. Třešničkou na dortu a víceméně zábavou pak pro ně byl easydrift, tedy jízda v upraveném voze. Na zadní nápravě má na pneumatikách zvláštní návleky, takže auto je prakticky neustále ve smyku a řidič jej musí krotit,“ nastínil program hokejistů Jelínek.

Pocity hokejistů z kurzu shrnul obránce Tomáš Pavelka. „Bylo výborné si to vyzkoušet. Všechny situace, kterým jsme čelili na polygonu, se totiž kdykoli mohou stát v běžném provozu,“ uvedl.

Kurz bezpečné jízdy zahájil podle marketingového manažera HC Verva Jana Kloboučka spolupráci mezi litvínovským klubem a mosteckým autodromem. „Jde o první společnou akci. Každý z kluků si mohl vyzkoušet, že to neklouže jen na ledě, ale i na silnici. Byla to výborná příprava na zimní podmínky, jež na silnicích zanedlouho nastanou,“ doplnil. Spolupráce obou partnerů má podle něj širší záběr. „Jde také o vzájemnou propagaci. Naší účastí na akcích autodromu a polygonu chceme ukázat nejširší veřejnosti, jaký skvělý areál tady máme. A na druhou stranu věříme, že fanoušci motosportu zase rádi zavítají na naše extraligové zápasy,“ vysvětlil.

Pod vedením kapitána litvínovských hokejistů Michala Trávníčka si nástrahy jízdy za extrémních podmínek vyzkoušeli vedle Tomáše Pavelky i obránce Filip Pavlík, brankář Jaroslav Janus, obránce Petr Chaloupka či obránce Karel Kubát či trenér brankářů Zdeněk Orct. „To auto je neovladatelný. Pořád jsem se jen točil, ani nevím, jak se mi u toho podařilo i zatroubit a zapnout blinkr,“ usmíval se po easydrift jízdě Karel Kubát.

Spolupráce mezi HC Verva a autodromem pokračuje propagací novinky na mosteckém okruhu, kterou je The Most Rally Sprint. Uskuteční se v sobotu 14. listopadu. „Už týden dopředu budeme rally propagovat na webových i facebookových stránkách našeho klubu. A každý fanoušek, který přijde v pátek 13. listopadu na domácí zápas Vervy, dostane ke vstupence zdarma i lístek na rallysprintové závody na mosteckém okruhu,“ dodal Klobouček.

Jan Foukal